bilgi@aluminyumcular.com.tr

Ankaralı Alüminyumcular Kendi Sanayi Sitelerini İnşa Ediyor

Ankara’daki alüminyumcu iş adamları bir araya gelerek aldıkları kararları yaşama geçirmek için S.S. Ankara Alüminyumcular Sanayi Sitesi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi‘ni kurdular. Kararları ve amaçları sektörü bir araya toplamak, meslektaşlarıyla beraber çağa uygun, modern işyerlerine kavuşmaktı.

 

Ankaralı alüminyumcuların ürettiği proje, Türkiye’nin en kapsamlı sanayi sitesi projelerinden bir tanesi olacak. Ankaralı Alüminyum Sanayicilerinin bu gurur verici girişimleri hakkında bilgi almak istedik. Kooperatifin yönetim kurulu muhasip üyesi Vedat KIRDÖK ile konuya ilişkin görüşme yaptık. Söyleşimizi aşağıda bulacaksınız:

Kooperatifinizin kuruluş amacı nedir? Kimler öncülük etmiştir?

Kooperatifi kurarkenki amacımız, sektörümüzü olumsuz çalışma koşullarından kurtararak, çağdaş işyerlerinde çalışmaktı. Bu sayede daha kaliteli ve seri üretim yapacaktık. Başkentimize alüminyumculara yakışan, modern bir sanayi sitesi kazandırmak istiyorduk.

Kooperatifimiz halen başkanımız olan Sayın Talip ŞENGÜL arkadaşımızın öncülüğünde 1997 yılında kurulmuştur. Bugünlere gelinmesinde içten gayretlerinin büyük payı vardır.

Meslektaşımız olarak gurur kaynağımız olan, Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN beyin, kooperatifimizin kuruluşundan günümüze kadar her aşamasında, büyük emekleri olmuştur. Bizleri her zaman desteklemiş, yüreklendirmiş, yardımcı olmuştur, olmaktadır. Katkıları için Kooperatifimiz adına şükranlarımı ifade etmek isterim. Sayın Melih GÖKÇEK başkanımıza da değerli ilgi ve yardımları için teşekkürü borç biliyorum. Bu eseri hep birlikte yapacağız.

Kooperatifinizin arsasının konumu hakkında bilgi verir misiniz?

Arsamız Keçiören- Ovacık mevkiindedir. 599 700 m2 büyüklüğünde bir arazidedir. Bu arazi 2005 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Alüminyumcular Sanayi Sitesi-Ticaret Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Proje alanı olarak onaylanmıştır.

Arsamız, Ankara’yı kuşatan çevre yolu üzerindedir. Kentin Kuzey girişinde, Yozgat Bulvarı- Etlik kavşağında yer almaktadır. Bu kavşakta, Ankara’nın en büyük AVM’ lerinden Ankara – Forum yapılmış ve faaliyete geçmiştir.

Arsamızın, kooperatifimiz adına tapusu vardır. Her türlü imar izinleri alınmıştır. Projelendirmeler yapılmıştır. Şu anda ihtiyaç görülen proje tadilatları yaptırılmaktadır. En kısa zamanda inşaatlara başlanması için gayret sarf edilmektedir.

 

 

Projeniz hakkında genel anlamda bilgi verir misiniz ?

Projemiz tamamlandığında 600 milyon dolarlık değer yaratacak büyüklüktedir. 8 bin kişiye istihdam sağlanacaktır. İşyeri sayımız 215 adettir. İş yerlerinin çoğunluğu 2000 m2 kapalı alanlı olmakla birlikte, 7500 m2 ye kadar farklı büyüklükte kapalı alanlı olara tasarlanmaktadır.

Bankalar, alışveriş yerleri için yaklaşık 15000 m2 lik ticaret alanı , sosyal ve kültürel (konferans salonları vs.) idari tesisler için yaklaşık 13000 m2 büyüklükte inşaat alanları tasarlanmıştır. İbadethanesinden, spor tesislerine kadar insanımızın, alüminyumcuların ihtiyaçlarına cevap verecek bir yerleşkesi olacak kısacası.

İşyerlerimiz 29 adet imar adasında oluşmakta ve yaklaşık 850 000 m2 bir alan büyüklüğündedir. Ticaret alanı, sosyal tesis alanı, spor tesisi alanlarımız buna dâhil değildir. Bu arada arsanın önemli bölümü de yeşile ayrılmıştır.

 

İnşaatları ne zaman tamamlamayı planlıyorsunuz?

Genel Kurulumuzun aldığı karar gereği projelerde tadilat yapılmaya başlanmıştır. Bunu takiben 2012 yılı başlarında inşaatları başlatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Finansman imkanlarına bağlı olmakla beraber, inşaatlarımızı üç yıl içinde bitirmek hedefimizdir. 2012 yılı içerisinde ilk imar adalarındaki işyerlerimiz yükselmeye başlayacaktır.

Gördüklerimiz ve duyduklarımız heyecan verici gelişmeler, yönetiminize başarılar, kolaylıklar dileriz.

Asıl hedefimize henüz ulaşmadık. Ancak, hem çok zor, hem de zaman alan aşamaları başarıyla geçmiş bulunuyoruz. Esas olan, inşaatları tamamlamak ve biz bunu da başaracağız. Meslektaşlarımızla hedefimiz, en kısa zamanda modern işyerlerimize kavuşmaktır. 

ALU&Art dergisini, alüminyum sektörü için önemli olan bu tür gelişmelere gösterdiği ilgi için kutlarım. Size de teşekkür ederim.